Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Mesto Štúrovo

Výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským – Óvoda bez právnej subjektivity na Lipovej 2 v Štúrove

výberové konanie  - riaditeľka MŠ Lipová.png

Výberové konanie na obsadenie funkcie  riaditeľa Materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským – Óvoda bez právnej subjektivity na Lipovej 2 v Štúrove

viac...

Zverejnené 21.4.2017 -org- Vyprší o 21 dní.


 

Jarmok Šimona a Júdu očaril družobné mestá Vytlačiť
 

Delegácie našich družobných miest nás navštívili počas jarmoku. Opýtali sme sa pani zástupkyne primátora, PaedDr. Kornélie Slabákovej, ako prebiehalo prijatie hostí.

Odkiaľ prišiel nápad pozvať tohto roku predstaviteľov družobných miest na Jarmok Šimona a Júdu?

Delegácie z našich družobných miest ešte nikdy neboli v Štúrove počas Jarmoku Šimona a Júdu a tak nemali šancu vidieť, aké je to „mohutné” podujatie. Chceli sme im preto poskytnúť aj takýto pohľad na naše mesto. Takéto pozvanie s radosťou prijali a boli z nášho jarmoku nadšení!

Z ktorých miest nás prišli navštíviť?

Navštívili nás delegácie z nasledovných miest: Bruntál /CZ/, Barót /RO/, Ostrihom /HU/, Kłobuck /PL/, Novi Bečej /RS/, Budapest-Kőbánya /HU/.

Akých programov sa hostia zúčastnili?

Pre hostí bol najväčšou atrakciou samotný jarmok, z ktorého mali úžasný dojem a veľkolepý zážitok. Z ich vyjadrení vyplýva, že také niečo ešte nevideli a pýtali sa odkiaľ sa tu dokáže zísť také obrovské množstvo ľudí. Tak práve toto sme im chceli ukázať! Samozrejme, zúčastnili sa aj koncertov na parkovisku pri Dunaji a dobre sa zabavili.

Uskutočnili sa aj nejaké odborné diskusie?

Počas jarmočnej soboty sme pozvali predstaviteľov delegácií na partnerský míting. Cieľom bolo zhodnotiť vzájomnú spoluprácu s družobnými mestami a zároveň načrtnúť ďalšie alebo nové možnosti spolupráce. Počas dopoludnia sa vyvinula veľmi živá a podnetná debata, v ktorej sa jednotlivé delegácie mali možnosť navzájom nielen spoznať, ale aj dozvedieť sa o aktivitách družobných miest. Takáto debata hneď podnecovala aktérov k prezentovaniu nových možností a rozvoja spolupráce. Debatujúce strany sa dohodli hľadať spoluprácu a podporovať rozvoj existujúcich vzťahov v oblastiach: turizmus, spolupráca mládeže a šport. Ďalej vyjadrili potrebu využívať nástroje na realizáciu vzájomnej spolupráce cez rozpočet samospráv (plánovaním nákladov). V závere účastníci zhodli sa na tom, že takéto stretnutia by sa mali konať pravidelne po určitom čase.

Prebiehajú aj momentálne nejaké spoločné programy družobných miest? 
Spolupráca medzi družobnými mestami bola v minulosti  a je aj v súčasnosti veľmi rôznorodá a pestrá. Prebieha v oblasti kultúrnej, napr. výtvarné súťaže, folklórne festivaly, vystúpenia folklórnych skupín na podujatiach “Dni mesta”. Rovnako v oblasti športovej sa organizujú rôzne súťaže medzi školami a športovými klubmi. Ďalej sú to napr. výmenné pobyty mládeže, alebo iné vzájomné návštevy mládeže(čitatelia mestských knižníc), spolkov, organizácií, klubov, ktoré sa organizujú za účelom vzájomného spoznávania danej krajiny, jej kultúry. Niektoré z uvedených aktivít majú už dlhoročnú tradíciu. Snaha je zachovať si tieto tradičné podujatia, ale zároveň rozvíjať spoluprácu o nové a zaujímavé aktivity. Realizovali sa a aj v budúcnosti sa plánujú spoločné projekty, napr. “Európa pre občanov”.

 

Fotoalériu k článku nájdete TU.


 
 
  • Upovedomenie o podanom odvolaní "Umiestnenie balkónov - bytový dom, č. p. 1552/26" - Kasárenská 26, Štúrovo

    18.4.2017 viac
  • Oznámenie o začatí územného konania "Kanalizácia v obci Mužla"

    11.4.2017 viac
  • Mestský úrad Štúrovo, oddelenie financií, plánovania a správy mestských podnikov v zmysle ustanovenia § 35 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňo

    27.3.2017 viac

ďalšie dni

Sobota 29.4.
Lekáreň Dr. Max
Aquario Shopping Center,
Štúrovo
036-321 4403
Nedeľa 30.4.
Lekáreň Astra
Hlavná 47,
Štúrovo
036-752 2283
Pondelok 1.5.
Lekáreň Plus
Záhradnícka 4,
Štúrovo
036/2703 071
webygroup

English version
Magyar verzió
Úvodná stránka