Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Štúrovo

Hymna Štúrova - premiéra v rámci osláv Dní DunajaVytlačiť
 

IMG_7096 - 1125x729.JPG

Štúrovo, mestečko nachádzajúce sa na brehu Dunaja, oslávilo slávnostným koncertom dňa 29. júna význam a majestátnosť druhej najdlhšej rieky Európy. Pri tejto príležitosti na pódiu, priamo na vlnách Dunaja, zazneli prvýkrát aj tóny hymny Štúrova.   

Hymnu Štúrova skomponoval Víťazoslav Kubička na základe požiadania Romana Krška, operného speváka, rodáka zo Štúrova, ktorý sa o zrodení myšlienky komponovania hymny vyjadril nasledovne:  „Slovenský hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička úplne neformálne navštívil mesto Štúrovo a bol ním tak očarený, že keď sme si večer sadli k poháriku vínka, v rámci diskusií nám napadla myšlienka skomponovať operetu o Štúrove. Pri hľadaní námetu prišiel ďalší nápad. Čo tak vytvoriť hymnu Štúrova?“.  

V máji tohto roka sa začalo intenzívne nacvičovanie diela v spolupráci s pedagógmi Základnej umeleckej školy Ferenca Liszta v Štúrove. Text hymny do maďarského jazyka preložil Roland Cucor.

Hymnu si mohlo obecenstvo vypočuť v podaní Romana Krška, Orsolye Janszó, spevokolu Katedra, pôsobiaceho pri Základnej umeleckej škole Ferenca Liszta. Na hudobných nástrojoch sprevádzali: Roland Cucor – klavír, Stella Bartman - flauta, Flóra Kissová – husle, Andrea Baranovics – akordeón a Miloš Zsibrita – perkusie.

Obecenstvo odmenilo hymnu Štúrova veľkým potleskom. Po slávnostnej premiére Roman Krško odovzdal partitúru hudobnej skladby primátorovi mesta Štúrovo, čo symbolizuje, že dielo daruje mestu Štúrovo.

Z hymny Štúrova vyjadril radosť primátor mesta Štúrovo Eugen Szabó: „Pred pol rokom som sa stretol prvýkrát s touto myšlienkou, a teraz, po šiestich mesiacoch sa táto myšlienka stala skutočnosťou. Ďakujem každému za vynaložené úsilie a za tvrdú prácu. Verím, že mesto Štúrovo a všetci jeho obyvatelia sa s touto hymnou oboznámia a budú ju naďalej nosiť vo svojich dušiach.

Text dvojjazyčnej hymny Štúrova:

Štúrovo moje rodné mesto velebím ťa objímam ťa.

Štúrovo moje rodné mesto velebím ťa objímam ťa.

Štúrovo tvoje ranné slnko svieti, svieti na náš Dunaj trblietavý.

Štúrovo Štúrovo, Štúrovo Štúrovo, tvoja šíra rovná zem naša.

 

Párkány drága szülőföldem magasztallak, átölellek téged.

Párkány drága szülőföldem magasztallak, átölellek téged.

Hajnaltájt a napsugár fénye csillan, ragyog már a Dunán a víz fodrán.

Városom Párkány, otthonom Párkány, körül vesz e csodás táj, ez az én hazám.


 
 
 • Oznámenie o odstránení motorového vozidla HC 502AG

  27.6.2019 viac
 • Výzva na odstránenie motorového vozidla v zmysle ustanovenia § 67 ods. 10 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

  29.5.2019 viac
 • Oznámenie o výsledku vybavenia petície

  6.11.2018 viac
 • Verejná vyhláška - súhlas so stavbou "kanalizácia v obci Mužla"

  16.7.2018 viac
 • Oznámenie o rozhodnutí zo zisťovacieho konania zmeny strategického dokumentu ,,Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014

  21.3.2018 viac


English version
Magyar verzió
Úvodná stránka