Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

AquaPhone‘2018 Vytlačiť
 

AquaPhone‘2018

Štúrovo, 9. júna 2018 (sobota), 12:00 – 22:00

Pohnútky

Na začiatku päťdesiatich rokov minulého storočia most Márie Valérie nestál a neexistovala takmer žiadna možnosť stretnutia alebo rozhovoru s odtrhnutými príbuznými alebo priateľmi na druhej strane Dunaja. Preto šli ľudia večer v bezvetrí a tme k Dunaju a hovorili nad vodou. Pol kilometra prenášala voda rieky tieto zvesti, nezriedka šifrovanú správu.

Performance AquaPhone chce priblížiť tento fenomén a uctiť všetky tie osudy, ktorých tajomstvá sa v minulosti odovzdali Dunaju. Chce svedčiť o túžbe ľudí po dialógu a ich vynaliezavosti pri prekonávaní hraníc a vzdialeností i za nesmierne ťažkých podmienok.

Švajčiarski hudobníci Alfred Zimmerlin a Markus Eichenberger zrealizovali nápad Hanneke Frühauf a vytvorili hudobnú improvizáciu sprevádzajúcu text Ilmy Rakusa. Malá dráma pre štyri osoby popri pôvodnej nemeckej verzii prejde cez Dunaj aj po slovensky i maďarsky.

Doprovodným programom podujatia je XII. Festival knihy Strážcu mosta za účasti vydavateľstiev zo Slovenska, Maďarska a Nemecka. Medzinárodný umelecký projekt Transart Communication zaháji podujatie s performance na moste Márie Valérie a následne na pešej zóne. 43. strážkyňa mostu, Leah Lovett (UK) nám priblíži svoju tvorbu. Literárne popoludnie v Dome strážcu mosta ponúka prezentáciu knihy Tomáša Baku: „Štúrovo – Párkány“, ďalej víťaza minuloročného workshopu Creative writing, Mátyása Mériho, a besedu s Ilmou Rakusa, moderovanú Milou Haugovou. Svoju elektronickú hudobnú kompozíciu predvedie Máté Szabó. Deň zakončí koncert jazzového tria Hodek z Komárna.

 

Účinkujú

Ilma Rakusa

Spisovateľka, prekladateľka, literárna vedkyňa. Narodila sa v roku 1946 v Rimavskej Sobote do slovinsko-maďarskej rodiny. Od roku 1951 žije v Zürichu (CH). Študovala slavistiku a romanistiku v Zürichu, Paríži a Leningrade. Jej poviedky, básnické zbierky a eseje boli vydané v prekladoch do francúzštiny, ruštiny, maďarčiny, srbochorvátčiny, švédčiny a japončiny. Medzi mnohými oceneniami je aj Švajčiarska cena knihy (2009) pre jej životopis preložený do mnohých jazykov.

László Márton

Spisovateľ, dramatik, prekladateľ, esejista. Narodil sa v roku 1959 v Budapešti. Študoval maďarčinu, nemčinu a sociológiu na Univerzite Eötvösa Lóránda v Budapešti. Autor mnohých románov, poviedok, esejí. Jeho divadelné hry hrajú na javiskách po celom Maďarsku.

Mila Haugová

Poetka a prekladateľka. Narodila sa v roku 1942 v Budapešti, žije v Bratislave. V rokoch 1986-1996 bola redaktorkou časopisu Romboid. Z dvoch desiatok jej básnických zbierok bolo viacero preložených do angličtiny, francúzštiny, nemčiny, ruštiny a poľštiny.

Transart Communication

Transart Communication je medzinárodný umelecký projekt súčasného umenia, ktorý v tomto roku oslavuje 30. výročie svojej existencie. Z tejto príležitosti premáva ich jubilejná Performance loď medzi Budapešťou a Bratislavou. Počas jej plavby zorganizujú performance umelecké programy, koncerty a výstavy v Budapešti, Szentendre, Štúrove a Bratislave.

Markus Eichenberger

Hudobník (klarinet, saxofón), učiteľ hudby, skladateľ. Narodil sa v roku 1957. Improvizuje v rôznych formáciách, od roku 1982 realizuje aj vlastné projekty. Svojimi sólo projektami koncertuje po celej Európe a často vystupuje v rozhlase a televízii. Žije v Zürichu a Menzbergu (CH).

Alfred Zimmerlin

Skladateľ, hudobník (čelo), hudobný kritik. Narodil sa v roku 1955. Vyštudoval hudobnú vedu a hudobnú etnológiu na Univerzite v Zürichu. Je docentom pre improvizáciu na Vysokej škole hudby v Bazileji. Jeho skladby sú na programe koncertov v Európe a USA. Žije v Usteri (CH).

Tomáš Baka

Tomáš Baka žije v Štúrove, kde aj maturoval. V roku 2015 ukončil štúdium histórie na FF UKF v Nitre. Predmetom jeho záujmu sú najmä dejiny 20. storočia.

Matej Méri

Študent Gymnázia v Štúrove, víťaz workshopu Creative Writing 2017 s Milou Haugovou.

Szabó Máté

Hudobník. Narodil sa v roku 1989 v Galante. Je zakladajúcim členom hudobnej skupiny Jóvilágvan.

Hodek trio

Hodek Dávid (1997, bicie nástroje), Hodek Áron (2011, basová gitara), Eugen Vizváry (keyboard).

 

AquaPhone_Pozvanka_20180417_001.png


 
 
 • Výzva na odstránenie motorového vozidla

  Výzva na odstránenie motorového vozidla v zmysle ustanovenia § 67 ods. 10   zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov Dňa 10.09.2019 pracovníci mesta Štúrovo zistili, že na parkovisku bytového domu Gaštanová 5, v katastrálnom území Štúrovo, je umiestnené motorové vozidlo továrenskej značky Škoda Favorit kombi, mo

  12.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška Poláková Ivona

  11.9.2019 viac
 • Oznámenie o začatí konania - Verejná vyhláška

  VEREJNÁ VYHLÁŠKA - OZNÁMENIE o začatí stavebného konania a upustenie od ústneho pojednávania a miestneho zisťovania

  10.9.2019 viac
 • Oznámenie o výsledku vybavenia petície

  6.11.2018 viac
 • Verejná vyhláška - súhlas so stavbou "kanalizácia v obci Mužla"

  16.7.2018 viac


English version
Magyar verzió
Úvodná stránka